İZMİR FOÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yenibağarası Şehit Yarbay Mesut Kuru Ortaokulu "Hayallerim Ellerimin Arasında " E-Twinning Projesi

Yenibağarası Şehit Yarbay Mesut Kuru Ortaokulu

Yenibağarası Şehit Yarbay Mesut Kuru Ortaokulu "Hayallerim Ellerimin Arasında " E-Twinning Projesi

"Hayallerim Ellerimin Arasında " E-Twinning Projemiz 10 Türk, 1 Azerbaycan  ve 1 Romanya ortaklı,  12 Öğretmen ve 65 öğrenciyle Ocak ayında başlamıştır. Yenibağarası Şehit Yarbay Mesut Kuru Ortaokulu olarak, Okul Müdürümüz Hacer ULUÇAY, İngilizce Öğretmenimiz Banu D.KOÇ ve Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Betül YILMAZ projede yer almıştır. Projede dezavantajlı kız çocuklarının eğitimde daha çok yer alması,  eğitimde cinsiyet eşitliği sağlamak ve kız çocuklarına meslek seçimlerinde farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. Projemizde ortak okullarımız ile karma grup çalışmaları yapılmış,  sıradışı meslekler yapan kadınlarımız araştırılmış,  ortak ürünler oluşturularak dijital Takvim hazırlanmış, mesleğinde öne çıkan kadınlarımız ile söyleşiler gerçekleştirilmiştir.Ayrıca meslekleri yerinde görüp tanımak için, meslek ziyaretleri ve gezileri düzenlenmiştir. Çocuklarımız hayallerini resimlerine ve kuklalarina yansıtmışlardir...Bu projenin en önemli  özelliği sosyal sorumluluk projesi tadında olması , bunun yaninda toplumumuzdaki ön yargıları kırma, kız çocuklarımıza, kadınlarımıza  toplum içindeki hak ettikleri yeri ve değeri verme amacını alt mesaj olarak benimseyen, temel hedefinin ise  kız çocuklarımızı okutmaktan, bir amaç-hedef için çabalama, niyet etme isteme ve azimli olmaktan geçtiğinin  sürekli altını çizen, hayal kurmanın çocuklarımızın geleceğinin iskeletini kurmada ne kadar büyük bir rol oynağını belirten, hayal kurdukça o hayallere kavuşmak için en büyük adımın zaten atılmış olacağını vurgulayan öz ve manevi  değerleri yüksek bir proje olmasıdır.   

           Çocuklarımızın eğitimin  ve okumanın hayatlarına ne büyük ölçüde dokunacağına dair farkındalıklarının arttığını ve projemiz boyunca yaptığımız öğrenci merkezli ve aktif katılımlı etkinlikler, araştırmalar ve ortak grup çalışmaları sayesinde gözlemleyip deneyimlemiş olduk.  Artık çocuklarımızın daha hedef odaklı, bilinçli, önyargısız ve hayallerine kavuşmanın tahminlerinden daha kolay olacağını bildiklerini ve bunu da kendi öz yaşamlarına entegre edebileceklerini düşünüyoruz. Bu projede destek olabilme imkanı verdikleri için Proje Kurucuları  Derya YILMAN ve Mustafa BALOĞLU Öğretmenlerimize ve tüm proje ekibine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz...

 

08-05-202208-05-202208-05-202208-05-2022

Fevzi Paşa Mahallesi Reha Midilli Caddesi No.64 Foça/ İZMİR - 0232 812 11 58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.