İZMİR FOÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Süleyman MENEK'in ''18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'' Mesajı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Süleyman MENEK'in ''18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'' Mesajı.

Çanakkale tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan büyük bir kahramanlık ve mücadelenin adıdır. Kınalı kuzuların bir gül bahçesine girercesine şehadete atıldığı yerdir. Dönemin en güçlü donanma ve savaş teknolojisinin yüce Türk milletinin imanına yenildiği yerdir.

18 Mart 1915 günü büyük bir imparatorluğun son toprak parçası olan Anadolu'yu da ele geçirmek isteyen düşman donanması kolaylıkla geçeriz dedikleri Çanakkale Boğazı'na gömülmüş ve "Çanakkale Geçilmez!" diyerek geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Boğazı geçemeyen ve dünyanın her yerinden topladıkları savaşçılarla karaya saldıran düşman kuvvetlerine karşı tarihte eşine benzerine az rastlanır kahramanlıklar sergilenmiştir. Vatanından, toprağından vazgeçmeyen ecdadımız Mustafa Kemal Atatürk'ün de komutanlığa geçmesiyle denizde olduğu gibi kara savaşlarında da zaferin mimarı olmuşlardır.

Çanakkale bir destandır. Yok edilmek istenen bir milletin son mermisine ve son nefesine kadar mücadele verdiği, göre göre ölüme giderek vücudunu siper ettiği bir destandır. Kahraman şehitlerimizi gelecek nesillere anlatmak, onları layıkıyla anmak ve aziz hatıralarını yaşatmak en temel görevimizdir.

Çanakkale Zaferi'nin 106. Yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Çanakkale şehitlerimizi ve vatanımız uğruna geçmişten günümüze verdiğimiz tüm şehitleri rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum.

   

 

Süleyman MENEK 

Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü

Fevzi Paşa Mahallesi Reha Midilli Caddesi No.64 Foça/ İZMİR - 0232 812 11 58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.