İZMİR FOÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 - 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

7 - 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmek için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar.

Bu deneyimin başarısı ve işe yaradığının farkedilmesiyle birlikte 1931'de Fransız Körler Örgütü, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır.

Bu simgeyle beraber dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir.

Tüm dünyada resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar göz sağlığının önemini vurgulamak, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları araştırmak ve toplumda görme engellillerin rahat koşullarda yaşamalarını desteklemek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler. 

Foça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak engelli bireylerimizin her zaman yanında ve destekçileri olduğumuzu belirtiyor, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftanızı kutluyoruz.

Fevzi Paşa Mahallesi Reha Midilli Caddesi No.64 Foça/ İZMİR - 0232 812 11 58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.