İZMİR FOÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve çağdaş Türkiye'nin mimarı olan Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde onu anmak için toplanmış bulunmaktayız.

Kurtuluş Savaşımıza liderlik eden Atatürk, başarılarıyla, öngörüleriyle, eserleriyle, milletimizin kalbinde ve dünya tarihinde yerini almış, büyük bir komutan, saygın bir liderdir. 

Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslararası ilişkilerde güvenirlik, barış ve insanseverlik değerleri ile de evrensel bir kişiliktir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu mücadele ile Türk Milletinin kaderini ve tarihin akışını değiştirmiştir. Onun  önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen,  çok ağır bedeller ödeyerek bağımsızlığımız kazanılmış ve sonucunda kurulan "Türkiye Cumhuriyeti" bizlere emanet edilmiştir.

Atatürk, ileriyi görme yeteneği, askeri dehası, olağanüstü devlet adamlığı ve kısa sürede Türkiye Cumhuriyeti'ni yükselttiği nokta ile güçlü bir lider olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır.

Mensubu olduğu Türk Milleti'ni sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve bu uğurda kendisini adamıştır. Hayatının son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; "Benden sonra beni benimsemek isteyenler akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" demek suretiyle, kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek birçok yeniliği hayata geçirmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

10 Kasım'lar milletçe duyduğumuz derin üzüntüye rağmen; böylesi büyük bir devlet adamının emanetçileri olmanın gururunu yaşadığımız günlerdir. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ve milli kültürümüzün ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha çok çalışmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Atatürk, fikir, ideal ve eserleriyle, bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimizden belleğimize kadar aramızda her daim yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle aramızdan ayrılışının 83. yılında, Büyük Türk Ulusu'nun yüreğinde ölümsüzleşen Mustafa Kemal Atatürk'ü, bir kez daha  rahmetle, özlemle ve minnetle anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.

Fevzi Paşa Mahallesi Reha Midilli Caddesi No.64 Foça/ İZMİR - 0232 812 11 58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.